Jak nauczyć czystości naszego psa?

Wydawałoby się, że nauka czystości w przypadku psa to bardzo prosta sprawa. Otóż nic bardziej mylnego! Musimy być świadomi, że częste błędy przy nauce czystości mają wpływ na późniejsze życie psa. Okazuje się, że największym błędem jest słuchanie porad sąsiadów lub właścicieli psów, którzy uważają, iż wiedzą wszystko na ten temat i są nieomylni. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący tego jak nauczyć swojego psa czystości, koniecznie go przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że o szybkim końcu problemu załatwiania się psa w niewłaściwych miejscach decyduje  systematyczność, zapobiegliwość i zdrowy rozsądek. Niestety, ale bardzo często uczycie psa załatwiać się w domu (na gazety) lub na dworze, co jest wielkim błędem, bo nie można uczyć tych dwóch rzeczy naraz. W związku z tym powinieneś wiedzieć, że szczenię musi się załatwić, kiedy tylko się obudzi i tuż przed pójściem spać, po czym trzeba go „wysadzić” na gazetę lub wyjść na dwór, kiedy się obudzi, kiedy skończy jeść lub skończy się bawić. W przypadku gdy nasz piesek lubi się chować w domu i załatwiać swoje potrzeby w miejscach nieodpowiednich, musi być pod naszym nadzorem. Jeśli bardzo chcecie pozbyć się potem nieprzyjemnego zapachu to używajcie pochłaniacze zapachów, ale nigdy nie używajcie środków z amoniakiem.
Natomiast, jeśli złapiecie swojego pupilka na „gorącym uczynku” to uderzcie ręką w ścianę, zaklaszczcie lub rzućcie łańcuszek dźwiękowy, albo puszkę dźwiękową. Potem przenieście psa na właściwe miejsce, a kiedy skończy to, co zaczął, pochwalcie go serdecznie. Bardzo ważne jest także, aby nigdy a to nigdy nie zanurzać psu w jego odchodach oraz nie bić ani nie krzyczeć na niego pod żadnym pozorem, ponieważ kara powoduje nie tylko utrwalanie tego złego nawyku, ale również w przyszłości będzie miała negatywny wpływ na psychikę psa. Powinniście  pamiętać o tym, że to jeszcze dziecko, które popełniło błąd, a nie solidne wykroczenie.

Niesamowicie istotne jest także, abyście trzymali się regularnego układu spacerów, nawet w dni wolne od pracy, ponieważ pies zacznie czekać na wyjście i na spacerze załatwi swoje potrzeby fizjologiczne we właściwym czasie. Jeżeli natomiast chodzi o psy, które trzymane są w bloku sprawa jest trochę trudniejsza, ponieważ najpierw należy przyjąć zasadę wysadzania na gazety, a potem wychodzenia na dwór. Zwykle jest tak, że pies chowany w bloku później zrozumie, o co chodzi z tym wychodzeniem na dwór, ponieważ kiedy złapiecie go na „gorącym uczynku”, musicie wziąć klucze, wybiec z mieszkania i zamknąć go na klucz, potem łapać windę lub biec piechotą po schodach, otworzyć zacinające się ciężkie drzwi na parterze i wybiec zdyszani na dwór.