Dlaczego mój pies mnie nie słucha?

Psy to kochane zwierzaki, które kochają swoich właścicieli jak żadne inne futrzaki, ale niestety nie zawsze są wobec nas posłuszne i często nas nie słuchają. Zwykle szukamy wtedy winy w naszym psie, a to niekoniecznie jest dobre podejście, bo bardzo często to my dajemy mu zły przykład i nas nie słucha. Bardzo często właściciele małych szczeniaczków przez wiele tygodni sami nieświadomie robią wszystko, aby pies ich nie słuchał. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czemu nasz pupil nas nie słucha oraz co robić, aby cieszyć się posłuchem u naszego pieska.


Zacznijmy od prostego przykładu, który jest często występującym problemem właścicieli posiadających duże psy (np. rottweilery) skaczące na właścicieli i gości, którzy przychodzą do domu. Rzecz jasna staje się to dużym utrudnieniem dopiero wtedy, kiedy piesek podrósł i waży już dobre kilka kilogramów. Jednak musimy sobie przypomnieć, jak konsekwentnie i wytrwale uczyliście psa tego sami, bo przecież po powrocie do domu (lub w innych sytuacjach) i często w zabawie natychmiast braliście pieska na ręce lub klękaliście przed nim i przytulaliście go do siebie, kładąc jego przednie łapki na swojej szyi lub ramionach. Następnie, kiedy pies dorósł, przybrał na wadze i już nauczony sam zaczynał na Was skakać. No cóż, niestety, ale dopiero wtedy dostrzegaliście, że to coś jest nie tak i zaczyna to być kłopotliwe.


Generalnie rzecz ujmując to tak jest z wieloma sprawami dotyczącymi psa i jego zachowania, ponieważ w większości przypadków to Wy sami jesteście powodem takiego zachowania psa. Musimy sobie uświadomić, że za to naszą  sprawą nasze psy mają złe nawyki i nie uważają za stosowne, aby nas słuchać. Trzeba przyznać, że niby dlaczego inteligentny gatunek jakim jest pies, ma się podporządkować człowiekowi który nie ma pojęcia jak zdobyć jego szacunek i właściwą hierarchię w stadzie. Pamiętajmy o tym, że pies podporządkowuje się i słucha w swoim stadzie tylko szefa, czyli osobnika alfa. Co za tym idzie, jeżeli naprawdę chcecie, aby Wasz pies się Was słuchał, to musicie zostać przewodnikiem stada.


Niestety, ale tę pozycję należy zdobyć poprzez nauczenie się zasad życia psów oraz postępowania zgodnie z nimi, ponieważ pies to gatunek, który ma uczciwe i jasne zasady w życiu, ale są one zupełnie inne niż te, według których żyje człowiek. W przypadku, gdy rzeczywiście chcecie mieć lepszy kontakt ze swoim psem, nauczyć go tego co jest Wam potrzebne i co ułatwi Wam życie, oraz spróbować wychować i wyszkolić swojego pieska to przede wszystkim zastanówcie się nad waszym zachowaniem oraz popracujcie nad tym, aby wasz pies traktował was jako osobnika alfa.