Błędy wychowawcze!

Posiadanie psa to wielki przywilej, ale także obowiązek, ponieważ właściciel zwierzaka już od najmłodszych lat powinien zadbać o właściwie wychowanie swojego pupila. Na szczęście coraz więcej właścicieli psów zaczyna wcześniej dbać o wychowanie psa niż np. w wieku 12 miesięcy. Jednak ciągle większość właścicielu popełnia ten sam błąd, czyli uważają, że pies myśli i kieruje się tymi samymi zasadami co człowiek. Co za tym idzie używają wiec systemu kar i nagród, takich, które przyniosłyby skutek, gdyby pies był człowiekiem. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, który pomoże Ci lepiej zrozumieć swojego czworonożnego przyjaciela oraz dowiesz się jak możesz wychować i wyszkolić swojego psiaka.

Zacznijmy od tego, że pies osiąga wiek 12 do 16 tygodni i to mniej więcej w tym czasie przestaje być słodkim szczeniaczkiem, a staje się "młodym dorosłym". Przede wszystkim, gdy jest on zadomowiony w swoim nowym środowisku, pozwalacie mu nadmiernie zażywać wolności, dajecie mu przywileje, których nie miałby nigdy, gdyby był z matką i rodzeństwem w gnieździe, lub gdyby żył w stadzie zdziczałych psów. Jednak wy wciąż widzicie w Waszym "maluchu" szczeniaczka i tolerujecie w jego zachowaniu rzeczy, których nigdy nie zaakceptowalibyście u dorosłego psa. Po prostu nie wiecie albo zapominacie, że psy rozwijają się znacznie szybciej psychicznie i fizycznie niż ludzie, stąd pojawia się ten wielki błąd wychowawczy.

Musicie wiedzieć, że szczenię w okresie 12-16 tygodni zaczyna czuć się pewnie i próbuje ustalić wstępnie hierarchię stada. Nie możecie zapomnieć o tym, że każdy dzień spędzony w rodzinie, wprowadza w życie psa nowe doświadczenia oraz jeżeli piesek łapie Was zębami, a Wy piszczycie lub krzyczycie, to Wasz pies uzna to za dobrą zabawę. Natomiast, gdy go wołacie a on ucieka przed Wami np. pod stół, a Wy go gonicie, to uczycie go, w jaki sposób można i należy przed Wami uciekać. Musicie zrozumieć, że skoro pies się tak szybko uczy i przede wszystkim na Waszych błędach, to spróbujcie nie popełniać tych błędów. Przede wszystkim powinniście wiedzieć, że jedzenie czyli smakołyki lub nazywane czasem "pocieszki" to znakomita pomoc szkoleniowa nie tylko w wieku przedszkolnym psa, ale w całym jego życiu. Niesamowicie istotne jest jednak, aby używać smakołyku prawidłowo i tylko za dobre wykonanie polecenia, a wykształcicie w ten sposób pożądane reakcje. Chodzi oto, że kiedy pies już zrozumie Wasze polecenie to przestańcie go nagradzać smakołykiem za każdym razem, ale nie ustawajcie w pochwałach. W ten oto sposób zaczynacie wspólne życie z psem już od wczesnego wieku. W takim razie do dzieła Moi Drodzy!