Jak się bawić ze swoim pieskiem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, któremu musimy poświęcić nie tylko czas, ale także trochę swojej energii. Niestety, ale bardzo wielu właścicieli nie wie jak sobie poradzić ze szczeniakiem, który rozrabia, czy też nie rozumie czemu piesek gryzie go w trakcie zabawy oraz nie mają oni pojęcia jak tego uniknąć. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak uniknąć powyższych problemów oraz w jaki sposób powinniśmy bawić się z naszym pupilem.

Zacznijmy od tego, że jeśli macie szczeniaka rasy np. beagle, jamnik czy sznaucer, trzeba pamiętać, że są to bardzo inteligentne  i sprytne psy. Musimy być przygotowani na to, że wychowanie takich ras wcale nie jest łatwe i trwa co najmniej do drugiego roku życia pieska. Jednak niezależnie od rasy naszego pupila to w zasadzie już od najmłodszych lat naszego pieska powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim trzeba się bawić z psem, ale na takich zasadach, jakie kierują psami w stadzie. To znaczy, że jeżeli szczeniaczek podchodzi do właściciela i zaczepia go, to wcale nie znaczy, że on chce się tylko bawić.  Musimy zrozumieć, że w języku psa to oznacza: "Chociaż jestem mały, to potrafię wydawać ci polecenia i będziesz się ze mną bawił, kiedy ja ci każę". Natomiast gryzienie ma na celu wywołanie u właściciela złości, ewentualnie krzyku i podnoszenia rąk lub nóg do góry.  W przypadku, gdy właściciel tak robi, to nasz ukochany milusiński dopiął swego, bo oto właśnie mu chodziło, bo przecież najlepszą zabawą jest gryzienie machających rąk.

Niestety, ale musimy pogodzić się z tym, że takie zachowanie w oczach psa oznacza, że właściciel jest osobnikiem słabym, nie nadającym się na przewodnika stada. Powinniśmy być świadomi, że ten mały "rozrabiaka" już zaczyna przygotowywać się do objęcia roli "szefa" w naszym stadzie. Trzeba bowiem wiedzieć, że gdyby był z innymi psami w swoim wieku , to takie "zabawy" nie miałyby końca, gdyż mają one na celu dowartościowanie malucha.

Pojawia się więc pytanie, jak bawić się z naszym pieskiem? No cóż na pewno należy wyciszyć malucha spokojnym głosem. Dodatkowo można wziąć go na ręce i czekać cierpliwie aż się uspokoi i absolutnie nie pozwalać na gryzienie, ale tylko spokojnym i stanowczym tonem kazać mu się uspokoić. Oprócz tego można też złapać szczeniaczka za maleńką obrożę na szyjce (nigdy za włosy!) i starać się go posadzić z komendą "siad". Dopiero, kiedy nasz szczeniak się uspokoi (to bardzo ważne), właściciel powinien zacząć zabawę, ponieważ pies to zrozumie tak: "On jest szefem, muszę się uspokoić, bo on wie co robi i to on chce się ze mną bawić i to jego poleceń muszę słuchać.”. I wtedy możemy zacząć się z nim bawić, kiedy jasno określimy naszą pozycję.