Jak nauczyć kota czystości?

Zanim podejmiemy się kupna/adoptowania czy przygarnięcie kociaka musimy sobie uświadomić, że kot to nie pies, z którym wyjdziemy na spacer na dwór, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. W związku z tym na naszych barkach spoczywa obowiązek nauczenia naszego zwierzaka korzystania z kuwety, na szczęście powinno to nie być aż takie trudne, ponieważ nasze futrzaki mają wrodzoną skłonność do zakopywania tego, co pozostaje po procesach trawienia i przemiany materii, więc szybko załapują w czym rzecz. Co ciekawe kociąt, których matka załatwia się do kuwety, uczyć tej sztuki praktycznie nie trzeba, gdyż same się uczą, obserwując i naśladując zachowanie matki. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy im tę naukę nieco ułatwić i przyśpieszyć ją. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak nauczyć kota czystości.

Zacznijmy od tego, że kuweta, którą kupimy dla naszego zwierzaka powinna być umieszczona w odpowiednim miejscu. Które miejsce jest odpowiednie? No cóż na pewno powinno być to miejsce, gdzie futrzak będzie miał  trochę intymności, przynajmniej na etapie nauki korzystania z kociej toalety. Jednak e przypadku małych kociąt ważne jest, by kuweta ustawiona była w zasięgu ich wzroku, czyli w pomieszczeniu, w którym młodziaki przebywają. Niestety, ale nie ma co liczyć na to,że rozbawionemu sierściuchowi będzie się chciało biec na drugi koniec mieszkania do kuwety. W związku z tym koniecznym może być zapewnienie mu kilku toalet, tak by do każdej miał blisko.

Gdy już zadbamy o odpowiednie miejsce na kuwetę pora zaopatrzyć się we właściwy żwirek do naszej kuwety. Generalnie rzecz ujmując na etapie nauki najlepiej wybrać żwirek bentonitowy, bez zapachu i o drobnej granulacji. Przede wszystkim chodzi o to, by jak najbardziej przypominał kotu zwykły piasek, a jego zapach i konsystencja nie powinny go drażnić. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety, gdyż do brudniej zwierzak załatwiać się może nie chcieć.
Poza zorganizowaniem kuwety i odpowiedniego żwirku bardzo ważne jest nasze podejście, musimy być bardzo spokojni i cierpliwy przez cały okres nauki korzystania naszego kota z kuwety. Pamiętajmy, aby nie robić niczego na siłę, ponieważ koty nie cierpią, gdy się je do czegoś zmusza. Dodatkowo dwa, trzy razy dziennie (w przypadku małych kociąt nieco częściej) bierzmy futrzaka delikatnie na ręce i stawiajmy w kuwetce, niech tam zostanie, sam wyjdzie. Ważne jest także, aby mu nie przeszkadzać, niech się z nią w spokoju zapozna. Dobrze jest tylko sadzając go w kuwecie, powiedzieć mu kilka ciepłych słów.