Pomyśl, zanim zdecydujesz by Twoja kotka miała kocięta!

Wszyscy kochają małe kotki, ale mało kto zdaje sobie sprawę jaki wiąże się obowiązek z opieką nad kocicą, która będzie miała małe, a potem nad jej miotem. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że narodziny kociąt i ich rozwój oraz kocie matki opiekujące się swymi dziećmi to cudowny, niezapomniany widok. Dlatego rozumiem więc, tych z Was, którzy pragniecie doświadczyć emocji, które temu wszystkiemu towarzyszą. Jednak zanim podejmiecie tą ważną decyzję dla Was i dla waszej kotki dobrze to przemyślcie. Poniżej znajdziecie kilka ważnych informacji, które powinniście poznać zanim zdecydujecie się na to, aby wasza kotka miała małe kocięta!

Zacznijmy od tego, że w zasadzie już posiadanie jednego kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a co dopiero mówić o gromadce kocich maluchów. W związku z tym decyzja o dopuszczeniu kotki do kocura powinna być dokładnie przemyślana i pod żadnym pozorem nie powinniśmy działać pod wpływem emocji. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, ponieważ kociej rodzince trzeba poświęcić sporo uwagi. Musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest, abyś towarzyszył swojej kotce przy porodzie, ponieważ nigdy nic nie wiadomo, a może trzeba będzie jej pomóc. Musisz być świadomy tego, że nie da się przewidzieć dokładnej daty porodu, więc czeka nas kilka dni czuwania. Co ciekawe, niektórzy hodowcy biorą nawet urlop w tym okresie, by nie zostawiać przyszłej matki samej. Powinieneś być gotowy także na to, że będziesz musiał zarwać kilka nocek, ponieważ wiele kotek rodzi właśnie w nocy.

Oprócz tego wszystkiego musisz mieć również czas, by zając się kociakami. Wbrew pozorom nie wystarczy dać im jeść, pić i czystą kuwetę. Trzeba wiedzieć, że im więcej będziesz się z nimi bawić, im częściej będziesz je brać na ręce i miziać, tym lepsza będzie ich socjalizacja, gdyż lepiej się będą również rozwijać, co zostało potwierdzone naukowo. Dodatkowo przy kociakach sporo czasu zabierają prozaiczne czynności, takie jak karmienie ich (szczególnie w okresie odstawiania), czyszczenie kuwet, itd.
Kolejną istotną sprawą jest to, że w okresie ciąży i karmienia kotka powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki, ponieważ potrzebuje wtedy bardzo dużo spokoju i zacisznego miejsca na gniazdo. Dlatego zastanów się czy w Twoim domu będziesz w stanie jej to zapewnić, czy znajdziesz kąt, w którym będzie mogła urodzić i odchowywać swe potomstwo? Jest to niesamowicie ważne, ponieważ stres w tym okresie może mieć fatalne skutki, takie jak poważne problemy przy porodzie, zaburzenia laktacji, obsesyjne przenoszenie kociąt z kąta w kąt, a nawet porzucenie ich. Jakby tego było mało to pamiętaj, że rozwijającym się kociakom także musimy zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń do zabawy. Wbrew pozorom nie możemy ich zamknąć w małym pokoju, w którym pozbawione będą różnorodnych bodźców, potrzebnych do prawidłowego rozwoju.