Czy koty są mądre?

To interesujące pytanie, ponieważ powszechnie koty uznaje się za tajemnicze, sprytne… ale czy mądre? Rzecz jasny każdy koci opiekun powie Ci, że koty są mądre, do tego wyjątkowo mądre! Jednak wrogowie futrzaków twierdzą jednak, że są głupie, ponieważ nie można ich wytresować, tak jak na przykład psy. Pojawia się pytanie kto ma rację i czy koty są mądre, czy nie? Poniżej znajdziesz kilka informacji na ten temat, koniecznie to przeczytaj!

Trudno tutaj przyjąć jakieś ostateczne założenie, ponieważ chcąc dogodzić zarówno wielbicielom kotów, jak i im przeciwnikom trudno o jakiś kompromis. Spójrzmy więc na sytuację w sposób obiektywny. Zacznijmy może od tego, że koty są mądre, a to że nie są nam ślepo posłuszne wcale nie świadczy o tym, że jest przeciwnie. Musimy pogodzić się z tym, że nasze futrzaki są po prostu niezależne, ponieważ takimi uczyniła je natura w trakcie trwającej tysiące lat ewolucji. Dodatkowo w kociej grupie nie ma przywódcy, za którym podążają jego podwładni.

To czy koty są mądre to w zasadzie nie jest odpowiedni pytanie, raczej powinniśmy się zastanowić nad tym, czy koty są inteligentne. Musimy być świadomi, że mądrość nie zawsze idzie w parze z inteligencją, ale w tym przypadku zwierząt to jedno i to samo. Przyjmijmy, że inteligencja to ogólnie mówiąc zdolność do kojarzenia faktów i umiejętność rozwiązywania problemów. A co ciekawe koty doskonale potrafią i kojarzyć fakty i rozwiązywać problemy. Każdy kto codziennie obcuje z kociakami, ma szansę się o tym przekonać.

Jednym z przykładów może być chociażby sposób, w jaki koty otwierają sobie drzwi. Otóż wbrew pozorom nie jest bezmyślne skakanie na klamkę aż do skutku. Chodzi oto, że koty wiedzą, że klamkę trzeba pociągnąć w dół i otwierają drzwi w następujący sposób: skaczą, tylnymi łapami opierają się o framugę, jedną przednią łapą chwytają się klamki, a drugą klamkę naciskają dokładnie w tym miejscu, w którym trzeba. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy ruch przy tej czynności jest celowy!

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że to, że koty nie są chętne do nauki tego, czego byśmy chcieli, nie oznacza, że nie potrafią się uczyć. Wręcz przeciwnie, uczą się szybko, ale głównie tego, czego same chcą. Jakby tego było mało to potrafią wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę. Wyżej opisany sposób otwierania drzwi jest tego idealnym przykładem, ponieważ koty musiały zauważyć najpierw, że ludzie otwierają drzwi klamką. Prawdopodobnie koty pierwszy raz pociągnęły klamkę w dół przypadkiem, potrafiły jednak powiązać dwa fakty: klamka w dół – drzwi otwarte i zapamiętały to. Oczywiście musimy wiedzieć, że koty jak ludzie, różnią się między sobą pod tym względem, ponieważ jedne są bardziej mądre, inne mniej.