Jak szybko rozmnażają się koty?

Koty to pupile wielu  z nas, które miauczą i przytulają się do swoich właścicieli, pomimo iż czasami jest z nimi trochę problemów i wszędzie zostawiają swoje futro to i tak je kochamy. O tyle, ile kochamy jednego kota, o tyle im więcej kotów tym więcej miłości i przytulania. A że koty rozmnażają się bardzo szybko to nigdy ich nie jest za mało. Mało tego, kotki mogą zostać matkami już w wieku około7-8 miesięcy, co ciekawe mogą wydać na świat nawet 3 mioty, a w każdym średnio od 4 do 6 kociąt. Aby uzmysłowić Wam jak dużo i szybko rozmnażają się koty to  dla porównania samica żbika, który jest bardzo bliskim krewnym kota domowego, zachodzi w ciąże dopiero, gdy skończy pierwszy rok życia, rodzi tylko raz w roku, wydając na świat od 2 do 4 młodych. Poniżej znajdziesz pożyteczne informacje na temat szybkości rozmnażania kotów, koniecznie to przeczytaj!

Aby lepiej uzmysłowić sobie, jak duży jest przyrost naturalny kotów domowych spróbujmy przeprowadzić małe doświadczenie. Co prawda będzie trochę liczenia, ale jakoś to przeżyjemy. Zacznijmy od tego, że teoretycznie zakładamy hodowlę kotów, czyli mamy kotkę i kocurka. Powiedzmy, że nasza kotka i wszystkie jej córki, wnuczki, prawnuczki, itd. zawsze rodzą 2 mioty rocznie po 4 kocięta w każdym. Dodatkowo załóżmy również, że w każdym miocie rodzi się połowa kotek i połowa kocurków. Teraz pora na wyliczenia.

Po jednym roku hodowli, kiedy zaczęliśmy od 2 kotów, samca i samicy, przyjmując powyższe założenia nasza kotka urodzi 2 mioty, po 4 kocięta, czyli: 2 x 4 = 8  kociąt. W sumie mamy 10 kotów: 8 kociąt i 2 koty dorosłe.
Teraz pora na drugi rok hodowli, kiedy zaczynamy od 10 kotów, a połowa z nich, zgodnie z naszymi założeniami to samice. Reasumując mamy zatem 5 samic, każda wydaje na świat 2 mioty, w każdym miocie  rodzą się 4 kocięta, czyli: 5 x 2 x 4 = 40 kociąt. Czyli razem z dorosłymi mamy już 50 kotów, w tym 25 kotek, a to dopiero drugi rok hodowli!

Idźmy dalej, mamy trzeci rok hodowli, i w tym trzecim roku nasze 25 kotek znów wyda na świat po 2 mioty, po 4 kocięta w każdym, czyli: 25 x 2 x 4 = 200 kociąt. Łącznie z dorosłymi jest 250 kotów, w tym 125 samic. Brzmi zdumiewająco, prawda?
Pora na czwarty rok hodowli, kiedy to będziemy mieli już 1 250 kotów: 125 kotek x 2 mioty każda x 4 kocięta w każdym miocie = 1 000 kociąt. Oprócz tego dodajemy osobniki dorosłe: 1 250 kotów, w tym 625 kotek.
W piątym roku hodowli mamy równanie: 625 kotek x 2 mioty każda x 4 kocięta w każdym miocie = 5 000 kociąt. W sumie z dorosłymi: 6 250 kotów, w tym 3 125 samic.

Zaledwie po pięciu latach osiągamy taką ogromną liczbę! A co by było po 10 latach lub dłużej? Rzecz jasna jest to liczba przybliżona, opierająca się na przyjętych przez nas założeniach, ponieważ tak naprawdę, nie każda kotka rodzi zawsze 4 kociaki. Bywa, że czasem jest ich więcej, czasem mniej.