Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy?

Trzeba przyznać, że kocie nocne koncerty to poważny problem niemal każdego właściciela kota, nie wspominając o właścicielach większej ilości tych zwierzaków. Rzecz jasna o tyle jest to problem dla nas to dla naszego futrzaka to czysta radość. Pojawia się więc pytanie czy można coś zrobić, by kot przestał miauczeć po nocach? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat, który musisz koniecznie przeczytać!

Przede wszystkim jeśli chcemy, aby nasz kot przestał miauczeć po nocach musimy się dowiedzieć, dlaczego to robi. Generalnie rzecz ujmując to przyczyn nocnego miauczenia jest naprawdę dużo, a poniżej znajdziesz tylko te, które zwykle zdarzają się po prostu najczęściej.

Zacznijmy od powodu, jakim jest osamotnienie oraz nuda przez którą nasz kociak miauczy po nocach. Powinniśmy być świadomi, że w nocy, gdy my śpimy, futrzaki mogą czuć się osamotnione i znudzone, szczególnie wówczas, gdy nie wpuszczamy ich do sypialni, ponieważ one o tej porze są aktywne, nie potrafią zatem zrozumieć, dlaczego się nimi nie zajmujemy. A co za tym idzie próbują więc zwrócić naszą uwagę, miaucząc. Niestety, ale największym błędem, jaki możemy w takiej sytuacji popełnić jest próba uciszania pupila. Czemu jest to taki błąd? Ponieważ w ten sposób utwierdzamy go bowiem w przekonaniu, że jego nocne koncerty są doskonałym sposobem wywabienia nas z łóżka. Jaki płynie z tego wniosek? W przypadku gdy nie chcemy być budzeni przez kota w środku nocy, powinniśmy go  po prostu ignorować, ponieważ futrzak musi nauczyć się, że nie jesteśmy na każde jego zawołanie. Dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie naszemu kociakowi odpowiednich zabawek, dzięki którym nie będzie się nudził.

Kolejnym, bardzo częstym powodem, przez który koty miauczą po nocach jest okres godowy, gdyż kotki w rui bardzo często nawołują potencjalnych partnerów. Powinniśmy jednak wiedzieć, że wydawane wówczas przez nie dźwięki nieco różnią się od zwykłego miauczenia, więc przy odrobinie wprawy możemy nauczyć się rozpoznawać, że nasza podopieczna ma ruję. Dodatkową wskazówką jest jej bardzo charakterystyczne zachowanie. Jeżeli natomiast chodzi o kocury to te niekastrowane mogą miauczeć z powodu frustracji, jaką wywołuje u nich niezaspokojony popęd płciowy. W szczególności, gdy jakaś atrakcyjna kotka mieszka na tyle blisko, by kocur wyczuł jej zapach. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem problemu jest zabiega kastracji.
Inną przyczyną miauczenia naszego kota może być także choroba i ból. Po prostu nasz zwierzak cierpi i dlatego płacze. W takiej sytuacji koniecznie powinniśmy go uważnie obserwować w ciągu dnia, oprócz tego wskazana jest także wizyta w gabinecie weterynaryjnym.