Jak wytresować swojego kota?

Niemal każdy nowy właściciel kociaka ma spory problem z właściwym wychowaniem swojego zazwyczaj dość niepokornego oraz nieposkromionego zwierzaka. Koty chadzają własnymi ścieżkami oraz uwielbiają różnego rodzaju psoty i zabawy, które niekoniecznie muszą przypaść do gustu ich właścicielom. Jednak zacznijmy od tego, że słowo „wytresować” widnieje w tytule, tylko dlatego, iż nadal jest często używane. Trzeba przyznać, że zdecydowanie kojarzy się ono jednak bardzo negatywnie i prawdopodobnie żaden prawdziwy miłośnik oraz wielbiciel tych sierściuchów nie używa tego wyrażenia w tym odniesieniu. W związku z tym zamiast używać słowa „wytresować” raczej będziemy starać się go na pewno nauczyć wielu pożytecznych oraz właściwych zachować. Pojawia się jednak pytanie jak to zrobić? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.

Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że nie będzie to proste zadanie, dlatego, że jak już wspomniałam wcześniej koty to niesamowicie niezależne zwierzaki. A co ciekawe nie ma w tym nic dziwnego, skoro przez setki lat hodowli nigdy nie wymagaliśmy od nich posłuszeństwa, ponieważ miały tylko łowić myszy i inne szkodniki. Warto wspomnieć także o tym, że jako zwierzęta nie żyjące w grupach, w których panuje ścisła hierarchia, nie mają wrodzonej skłonności do podporządkowywania się komukolwiek. Natomiast prawda jest taka, że koty uczą się zwykle tego, czego same chcą i po prostu nie można ich do niczego zmuszać, ponieważ takie postępowanie przynosi zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek. Dodatkowo łatwo możemy naszego pupila do siebie zrazić. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy też kota karać, ponieważ nie stosujemy kar przy szkoleniu jakichkolwiek zwierząt, gdyż jest to metoda rodem ze średniowiecza.

Co w takim razie mamy robić?
No cóż, gdy chcemy kota czegokolwiek nauczyć, musimy stosować wyłącznie nagrody, takie jak smakołyki, pieszczoty, ciepłe słowa itd. Oprócz tego powinniśmy go nagradzać za każdym razem, gdy prawidłowo wykona ćwiczenie. Powinniśmy pamiętać o tym, że taka nauka powinna być dla niego przyjemna oraz musi pozytywnie mu się kojarzyć. W związku z tym najlepiej połączyć ją z zabawą. Rzecz jasna musimy wykazać się także ogromną cierpliwością, ponieważ w ten sposób możemy nauczyć kota wielu sztuczek.
Zanim jednak weźmiemy się za szkolenie naszego kota musimy uświadomić sobie, że kot nie jest psem i pomimo iż jest to naprawdę bardzo inteligentne zwierzę to nigdy nie będzie nam ślepo posłuszny. Właśnie dlatego powinniśmy ponadto cieszyć jego zaufaniem i miłością oraz od tego powinniśmy zacząć: od zdobycia jego uczuć.