Ogólna

Czy kabel HDMI 10m od renomowanego producenta jest nam potrzebny?

Statystyki sklepów RVT jasno dowodzą, że najczęściej kupowane kable HDMI, to te tanie, budżetowe modele. Parametry tych przewodów nas kompletnie nie interesują, a dodatkowo wszystkie wyglądają niemal identycznie, więc dlaczego miałaby nas interesować skomplikowana specyfikacja? Okazuje się jednak, że decydując się na wysokiej jakości przewód, możemy sporo zyskać.

Oczywiście nie jest tak, że najlepszy będzie jeden konkretny kabel HDMI 10m i dotyczy to niemal wszystkich przypadków. Mając chociaż podstawową wiedzę dotyczącą tej technologii, będziemy w stanie odróżnić produkty godne naszej uwagi od tych, które nie spełnią naszych oczekiwań. Kabel HDMI od renomowanego producenta to bowiem szansa, aby uzyskać bardzo wysokiej parametry przesyłu danych.

Początki technologii HDMI…

XXI wiek przyniósł nam wiele ciekawych rozwiązań i technologii, a wraz z nimi HDMI. I może nie jest to wynalazek na miarę koła, jest to bardzo często wykorzystywany element w wielu sprzętach RTV, jak np. telewizory, konsole do gier, czy też projektory. Pojawiające się kolejno nowe generacje kabli HDMI, dawały użytkownikom coraz lepsze parametry przesyłu. Są one bowiem przewodami, które umożliwiają transmisję nieskompresowanych danych audio oraz wideo.

Na jakie aspekty powinna nakierować się nasza uwaga?

Eksperci z HDMI Working Group, którzy dbają o najwyższy standard działania tej technologii, zdecydowanie odradzają kupna kabli HDMI, których długość jest większa niż 15 metrów. Co jednak w sytuacji, kiedy oba urządzenia są od siebie znacznie oddalone? Zdarza się przecież, że nasz projektor pod sufitem, zamontowany jest po drugiej stronie pomieszczenia. Można jednak radzić sobie z takimi utrudnieniami, chociażby dokupując specjalny repeater, który służy wzmocnieniu sygnału. Należy być jednak świadomym, że najczęściej nasze sprzęty są bardzo blisko siebie, w odległości od 2 do 5 metrów.

Czy kupno bardzo drogiego kabla HDMI to opłacalna inwestycja?

W wielu sklepach znajdziemy kable, które uda się nam nabyć już za 10 złotych, natomiast jeśli się dokładnie rozejrzymy, zauważymy też takie, których cena waha się w okolicach nawet kilkuset złotych. Chociaż widać tutaj sporą różnicę w cenie, po podłączeniu każdego z nich, nie dostrzeżemy wielkiej rozbieżności w jakości uzyskiwanego obrazu. Drogi kabel HDMI, to przede wszystkim gwarancja wysokiej wytrzymałości. Przewody tanie, zwykle produkuje się z miedzi oraz aluminium, dlatego są one kiepskiej wytrzymałości. Wysoką solidność będą gwarantować nam te z mieszanki miedzi i stali, a już na pewno te wykonane z beztlenowej miedzi. Pamiętajmy o tym, że najtańszy kabel jaki znajdziemy na sklepowej półce, nie będzie w stanie rywalizować z tym od renomowanego producenta. Jednak kiedy kupujemy kabel za kilkaset złotych, niech będzie do przede wszystkim inwestycja w wytrzymały produkt, który posłuży nam przez długie lata, szczególnie podczas intensywnej eksploatacji. W przeciwnym wypadku, będzie to tylko i wyłącznie strata pieniędzy.