Ogólna

Echo przezprzełykowe

Co to jest echokardiografia przezprzełykowa?

         Echokardiografia przezprzełykowa (TEE) – echo przezprzełykowe to test, który daje zdjęcia twojego serca. TEE wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki) do wykonywania szczegółowych zdjęć twojego serca i tętnic, które do niego prowadzą. W przeciwieństwie do standardowego echokardiogramu przetwornik echa wytwarzający fale dźwiękowe dla TEE jest przymocowany do cienkiej rurki, która przechodzi przez usta, w dół gardła i do przełyku. Ponieważ przełyk znajduje się tak blisko górnych komór serca, można uzyskać bardzo wyraźne obrazy tych struktur serca i zastawek.

Szybkie fakty

·         TEE to test wykorzystujący fale dźwiękowe do robienia zdjęć mięśni i komór serca, zastawek i wyściółki zewnętrznej (osierdzie), a także naczyń krwionośnych łączących się z sercem.

·         Lekarze często używają TEE, gdy potrzebują więcej szczegółów niż standardowy echokardiogram może im dać.

·         Fale dźwiękowe wysyłane do twojego serca przez sondę w przełyku są tłumaczone na obrazy na ekranie wideo.

·         Po tym teście możesz mieć łagodny ból gardła przez jeden lub dwa dni.

         Jak przygotować się do TEE? Skonsultuj się z lekarzem. On lub ona może poprosić cię, abyś nie pił napojów alkoholowych przez kilka dni przed testem oraz aby nie jeść ani nie pić niczego przez co najmniej 4 do 6 godzin przed TEE. Ponieważ otrzymujesz środek uspokajający, który pomoże ci zachować spokój, ktoś powinien odwieźć cię do domu po teście.

         Co dzieje się podczas TEE? Specjalnie przeszkoleni lekarze wykonują TEE. Zwykle odbywa się to w szpitalu lub klinice i trwa od 30 do 60 minut. Wygląda to mniej więcej tak:

·         Technik rozpyla gardło lekiem, który go odrętwia i tłumi odruch wymiotny. Położysz się na stole.

·         Pielęgniarka wkłada do ramienia kroplówkę dożylną i podaje łagodny środek uspokajający (lek), który pomaga zachować spokój.

·         Następnie technik umieszcza małe metalowe dyski (elektrody) na klatce piersiowej. On lub ona mocuje elektrody drutami do urządzenia, które zarejestruje twoje elektrokardiogramy (EKG) w  celu śledzenia bicia serca.

·         Następnie lekarz delikatnie prowadzi cienką, elastyczną rurkę (sondę) przez usta i do gardła i prosi o przełknięcie w dół.

·         Przetwornik na końcu sondy wysyła fale dźwiękowe do twojego serca i zbiera odbijające się echa. Te echa stają się obrazami wyświetlanymi na ekranie wideo. Ta część testu trwa od 10 do 15 minut.

·         Kiedy lekarz skończy robić zdjęcia, sonda, IV i elektrody są usuwane, a pielęgniarki obserwują cię, dopóki nie będziesz w pełni obudzony. Wtedy zwykle możesz wstać, ubrać się i opuścić klinikę lub szpital.

         Co dzieje się po TEE? Przez krótki czas twoje gardło może być zdrętwiałe. Nie jedz ani nie pij, dopóki nie poczujesz odrętwienia – możesz się udławić. Możesz mieć trochę problemów z przełykaniem zaraz po teście, ale zniknie to w ciągu kilku godzin. Często zdarza się ból gardła przez jeden lub dwa dni po teście. Ze względu na działanie uspokajające podczas zabiegu nie pij alkoholu przez dzień lub dwa.

         Jak widać – echo przezprzełykowe wcale nie jest straszne.